4. KOLO REGIONÁLNÍ ŽÁKOVSKÉ LIGY 17.11.2009 V ŘÍČANECH

17.11.2009 00:00

     FILIPÁKŮM  SE  DNES  NEDAŘILO ! ! !

 

     Čtvrté kolo Regionální žákovské ligy pořadatelsky zajišťovali šachisté z Říčan. Datum konání byl stanoven na sedmnáctý listopad 2009. Do Říčan jsme se vypravili v nepočetné skupince. Dnes hráli: Tomáš, Vojtěch a Marek Filipovi a Daniel Ždych.

     V Říčanech nás, jako obvykle, přivítal pan Jaroslav Říha, přivítal všechny přítomné, připomenul základní body pravidel a zahájil 4. kolo RŽL, kterou hrálo 84 šachistů.

    Áčko s přehledem vyhrál Robin Hrdina, uhrál plný počet bodů, hrál výkonem 2231. Druhý skončil Lukáš Boček ze Zvole, uhrál 3 body a hrál výkonem 1718. Třetí byl Vojtěch Jandl, hrající mimo soutěž. A tak v RŽL byl v "A" skupině na 3. místě Patrik Pýcha, který uhrál 2,5 bodu (výkon 1454), další byl Filip Zvára, také uhrál 2,5 bodu (výkon 1671).

    Vojta Filip hrál ve skupině "A", která byla dnes výrazně oslabena. Chyběli borci z Říčan, a to Martin Pospíšil, Tomáš Skalický, Standa Stárek a Jakub Rathouský, nehrál Jarda Česánek ze Zvole, Lukáš Jelínek a Nela Pýchová z Dolních Kralovic, která se účastní čtrnáctidenního Mistrovství světa v Turecku a nevede si tam věru špatně! Společně jsme na ni vzpomínali a všichni ji do druhé poloviny turnaje popřáli hodně úspěchů. Od nás nesoutěžili Patrik Studnička a ani Michal Sibal.

     Po vyhodnocení sestavy áčka jsem předpokládala výraznější úspěch Vojty, opak byl však pravdou! V prvním kole měl za soupeře Mirka Šťastného z Říčan. Hráli poměrně vyrovnanou partii, kdy v závěru došlo na pěšcovou koncovku, kdy si oba "jeli" pro proměnu figury. Vojta počítal, až se přepočítal (ač měl na šachovnici o tři pěšce více) a vzdal!!! Propočítal, že si Mirek bude stavět dámu o tempo dříve, ale při rozboru partie se zjistilo, že by si ji dříve stavěl Vojta a ještě se šachem!!! Zrovna jsem u toho byla a nepřejte si znát mé pocity! Jarda Pýcha a Pepa Zvára, kteří v áčku asistovali, byli také "na mrtvici!" Vojta zahodil partii díky zbrklosti! Ne nadarmo se říká: "Dvakrát měř, jednou řež!" Touto prohrou dostala Vojtova psychika na frak a pak už dokázal uhrát jen tři plichty. Sám říkal, že chce na dnešní den hodně rychle zapomenout! Doutám, že si "černý" den v RŽL už tímto vybral! Uhrál sice 1,5 bodu, do tabulky si tedy připíše 6 bodů, hrál na 55 % s hanebným výkonem 1213! Byl 5. nasazený a skončil až 11.!

     V béčku hrálo 68 dětí. Říčanští nasadili všechnu "drobotinu", v této skupině měli 25 šachistů. Béčko vyhrála Veronika Holubová ze Zvole, druhou příčku obsadila zase "Zvole", a to Petr Hřídel. Třetí byl Miroslav Řepa a pátý Karel Vacek, oba ze Sázavy. Pak dva hráči ze Říčan, a to Michal Pastrnek a Magdaléna Kořenová, no a pak už náš Daniel Ždych!

     Hodnocení našich však dnes provedu od spodu výsledkové listiny. Marek Filip, startovní číslo 28., umístění 29.! Pohoršil si, ač splnil nakonec na 57%, uhrál 4 body, ale výkon 986 !?!, to je málo! Přehráli ho Michal Pastrnek, Katka Krejčiříková a Michal Hanuš.

     Tomáš Filip? Startovní číslo 12. a konečné pořadí 19! 4 body a výkon jen 1028, tak to tam snad byl nějaký jiný Tomáš, než ten, který v neděli ve Zvoli při RS "E" odehrál velice pěknou partii.

     Jednou větou:" FILIPÁKŮM SE DNES NEDAŘILO ! ! !"

     Čest Pravoňákům zachránil dneska Daniel Ždych. Uhrál nádherného 5,5 bodu, výkon 1217, plnění 79% a uhrál si III. VT! Dane, blahopřeji! Nejen, že uhrál 5,5 bodu a obsadil z chlapců 5. místo, ale jeho partie byli promyšlené, měli strategii. Doslova překvapil svojí hrou Ondřeje Hosnedla, ale především Vojtu Růžičku (oba z Říčan). Do posledního kola mu byl nalosován David Pikal, se kterým sehrál velice vyrovnanou partii, ač je David řazen mezi šachisty o třídu lepší. Naopak měl Dan většinu hry, převahu, hýřil tahy, které soupeře nutily hrát tak, jak si Dan přál a potřeboval. Davidovi dalo hodně práce, aby hrozbu matu odvrátil a když se tak stalo, tak si pěkně nahlas oddechl! David pak partii ustál na remíze, své sehrála zkušenost a vyhranost. Dan si dneska zaslouží velikou pochvalu, když bude takhle pokračovat, tak se brzy natrvalo usadí na čele této skupiny.

     Za své výkony dostaly děti drobné odměny a vítězové diplomy.

     Šachisty doprovázeli rodiče a trenéři a protože je dostatek času na společné diskuze, došla dnes řeč i na absenci podobné akce, jako je RŽL, pro dorostence. Dříve jsem se tímto nemusela zabývat, nikdo u nás nebyl, ale nyní takového šachistu v ŠK Pravonín máme, jsou tací i ve Vlašimi a Dolních Kralovicích. Příští rok odrostou ve Spartaku Vlašim další tři kluci. Divíme se, že nám kolem patnáctého roku někteří s šachy skončí, ale dělám pro ně dost, abychom je u tohoto sportu udrželi a vytvořili jim podmínky pro seberealizaci? Nestálo by za zvážení, když už se RŽL pořádá, vymyslet něco souběžného pro dorostence? Možná má někdo lepší nápad. Nepracuji v této branži tak dlouho, třeba nad těmito řádky někdo zakroutí hlavou, ale já si myslím, že tuto kategoii mládeže zanedbáváme.

 FOTEČKY:  sachypravonin.rajce.idnes.cz/4.kolo_RZL_v_Ricanech_17.11.2009/

FOTEČKY OD PETRA HAVELKY: petr99.rajce.idnes.cz/Ricany_-_17.11.2009/

VÝSLEDKY SKUPINY A i B:  chess-results.com/tnr27388.aspx?art=4&lan=5&turdet=YES&m=-1&wi=1000

CELKOVÉ VÝSLEDKY ZA VŠECHNA KOLA:  www.sachysedlcany.cz/userFiles/rzl-2009.pdf

Diskusní téma: 4. KOLO REGIONÁLNÍ ŽÁKOVSKÉ LIGY 17.11.2009 V ŘÍČANECH

Datum: 20.11.2009

Vložil: Jan Fiala

Titulek: Dorostenci

Ano, je to tak, pro dorostence toho je žalostně málo. A že by zájem byl:
z Říčan od p. Pospíšila, z Pravonína, z Českého Brodu,... a mnoho dalších oddílů má juniory - př. Kolín, Buštěhrad, Sedlčany.
Snad nebudeme muset čekat, až z žákovské ligy vyroste celá Vlašim, aby se to začalo řešit...
Ano, tenhle případ už čtu poněkolikáté a ještě mnohokrát číst budu. Dnes je ale situace jiná - jsou vážní zájemci, kteří mají zájem.
Ale slova ještě nikdy nic nevyřešila - chystám akci, velkou změnu k lepšímu na poli dorosteneckého šachu, brzy se o tom všichni dozvíte víc.

Datum: 19.11.2009

Vložil: Marie

Titulek: Dorostenci

Myslela jsem si, že se objevíce více názorů a já si v tom udělám jasnější náhled. U rozhovoru byl i Honza Fiala z Českého Brodu a říkal, že o tom před nedávnem psal pan Pospíšil a právě i Honza si také myslí, že pro dorosteneckou "třídu" nic není.
Je mi jasné, že kdyby se sjeli jen z regionu, tak by jich bylo asi málo. Možná by to chtělo ještě něco jiného, ale co? Nicméně, jak píšeš, už se to řešilo a bez úspěchu. Já si stále myslím, že ti co přestanou hrát po patnáctém roce věku (nestačili dosáhnout vyšší výkonnosti než ela nad 1550) je škoda.

Datum: 18.11.2009

Vložil: Jirka M.

Titulek: Dorostenci

Na závěr článku se řeší myšlenka souběžného turnaje pro dorostence. Pokusy v minulosti tu byly, několikrát se hrál turnaj souběžně s RŽL. Myšlenka se nicméně neujala z těchto důvodů:
1) Jezdilo 4-8 stejných hráčů a mezi sebou hráli pořád ti samí, dali rychlé plichty a dělali bordel u mladších.
2) Je to sedadlo v autě navíc, s šestnáctiletými už se rodičům nikam jezdit nechce.
3) Dorostence s výkonností 3.VT (do ela 1550) stejně šachy už moc nebaví, ti lepší mají dostatek turnajů dospělých nebo dostatek zápasů družstev dospělých.

Pokud postoupíme s jedním pětičlenným družstvem dospělých výš, bude mít např. Lukáš zápas každou neděli. Ono se jim pak ještě v sobotu ani nikam nechce.

Datum: 18.11.2009

Vložil: Jirka M.

Titulek: Re: Dorostenci

A taky ne u všech pořadatelů byla k dispozici místnost pro další turnaj, i když to byl asi nejmenší problém.

Ono hrát rapidy v 15-17 letech stejně k dalšímu výkonnostnímu růstu nevede, je třeba vyjíždět na týdenní turnaje. Např. naši kluci v tomto věku jeli s partou stejně starých (úplně bez jediného dospělého doprovodu) na týden do Litomyšle (hned po vánocích), oslavili tam silvestra a po novém roce se vrátili. Ale je to taky o důvěře mezi rodiči a dětmi :-) ...

Přidat nový příspěvek